Blog

E-Hemşire.com

Aile Hekimliği Çalışmaları

Ülkemizde aile hekimliği adım adım yaygınlaşıyor. Aile hekimliği çalışmalarının bu yıl içinde tüm illere yayılması planlanıyor.

Öncelikle Düzce de başlatılan aile hekimliği çalışmalarının bu yıl içinde tüm illere yayılması planlanıyor.
"Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliği"nde yapılan yeni düzenlemeyle, vatandaşın sağlık hizmetine kolay ulaşması hedefleniyor. Yeni düzenlemede, aile hekimi ve vatandaş yakınlığına dikkat çekiliyor.

Aile hekimleri, ev ziyaretleri ile kendilerine kayıtlı kişileri ilk altı ay içinde yaşadıkları ortamda görecek ve daha yakından tanıma imkânına sahip olacaklar.

Aile hekimine bir yıllık sürede hiç gitmeyen kişiler, aile hekimleri tarafından aranarak sağlık durumları hakkında bilgi alınacak ve sağlık kayıtları güncellenecek.

Çocuk esirgeme kurumu yurtları, cezaevleri, huzurevleri gibi toplu yaşam alanlarında yaşayanların bulundukları yerlere aile hekimleri gidecek ve sağlık hizmeti verecek.

Kırsal alanda yaşayan ve aile sağlığı merkezi bulunmayan köy ve beldelerdeki kişilere ise gezici sağlık hizmeti sunulacak.

Her bebek, doğduğu andan itibaren aile hekimine kaydedilecek ve aile hekimleri tarafından düzenli sağlık takipleri yapılacak.

İkâmatgâh adresine göre belirlenen aile hekimleri hastanın isteğine göre 3 ay içinde değiştirilebilecek.

Tıbbi donanım standardı yükseltilecek olan aile hekimlerine daha fazla ücret yolu da açılıyor.

Buna göre, aile sağlığı merkezlerinde daha etkin ve kaliteli sağlık hizmeti sunan aile hekimlerine, sundukları hizmet oranında daha fazla ödeme yapılabilecek.

BLOG KATEGORİLERİ
Evde Bakım HemşireliğiHemşire Çalışma AlanlarıHastalıklar ve Hemşirelik YaklaşımlarıManşet HaberlerSağlıklı BakımAktualiteMakale & Sağlık HaberleriDoğal BakımGüncel DuyurularSağlık PersonelleriMesleki BilgilerHemşirelik MevzuatıHemşirelik YayınlarıHemşirelik Eğitimi Veren Okullar