Blog

E-Hemşire.com

Yaz Aylarında Sağlıklı Gülüşler İçin

Yaz aylarında genellikle daha fazla yiyecek tüketiriz. Mangal partileri, yoğun asitli yiyecekler bu aylar da sıkça tercih ettiğimiz beslenme biçimidir. Fakat bu yiyecekler ağzımızda oldukça kötü bir koku bırakabilir. Diş temizliğimize dikkat etmediğimiz zaman da ağızda bakteriler ürer, plak oluşur ve iltihaplanma başlar. Bu durumda  sağlığımız  da tehlikeye girmiş olur.

Tatil keyfinin daha uzun süreli yaşayabilmek, konuşurken ve gülerken çevremizdeki insanlara daha ferah bir nefes ile yaklaşmayı ve sağlık dişlere sahip olmayı kim istemez ki?

İşte yazın da sağlıklı dişlere sahip olmanız için Diş Hekimi Cansın ÖZGÜR’den öneriler;

Bir çok insanın sorunu olan diş hassasiyeti  sıcak, soğuk, şeker veya ekşi yiyecek-içecekler ağza alındığında dişlerde ani bir tepki ve sızlama oluşturur; ağrı-sızı başlar. Bu diş sızlaması keskin, ani ve derindir.

Çürük ve eski dolgular dışında hassasiyet en çok dişeti çekilmesi ile açığa çıkan kök yüzeylerinden kaynaklanır.

Diş hassasiyetinize karşı özel diş macunu ve yumuşak kıllı fırça kullanılabilirsiniz. Aynı zamanda aldığınız gıdalara da dikkat etmelisiniz. (Fazla asit içeren yiyeceklerin sık tüketilmesi sonucu mine tabakası çözünebilir.)

Bilindiği üzere soğan, sarımsak, alkol bir numaralı ağız kokusu nedenidir. Bunları tüketmek mutlaka ağız kokusu sebebi olacaktır.

Baharatlı yiyecekler de ağız kokusu sebebidir. Yaz aylarında bu ve benzeri besinlerden uzak durmak hem hafif beslenmemizi hem de ağız kokumuzu kontrol etmemizi sağlayacaktır.

Bunun yanında düzenli Diş Hekimi kontrolü bizim sıkıntısız bir yaza girmemizi sağlayacaktır. Hafif besinler ve düzenli ağız bakımı bizi temiz bir ağıza ulaştırcak, koku gibi tatsız durumlardan uzak tutacaktır.

Diş çürüğü maalesef Türkiye’nin en büyük sağlık problemlerinden bir tanesidir. Avrupa ülkelerinde birey başına düşen çürük sayısı yalnızca birken, Türkiye’de birey başına düşen çürük sayısı altıdır. Bu da büyük bir problemdir. Bunun çaresi düzenli Diş Hekimi kontrolü yanında iyi ağız bakımı ve iyi beslenmeden geçmektedir.

Altı ayda bir Diş Hekimi kontrolü, sabah ve gece üçer dakikamızı ayırarak dişlerimizin her yüzeyini fırçalamamız ve öğünlerimizi yoğurt, peynir gibi bazik yiyeceklerle bitirmemiz bize çürük oluşumunu sıfıra kadar indirerek sağlıklı bir ağız sunacaktır.

Ağız kuruluğu sıkıntısı tükürüğün kaliteli koruma ortamını bloke ederek her türlü ağız içi problemi oluşturmasına sebep olmaktadır ve çok ciddi bir sorundur.

Eğer ki ağız kuruluğu problemi yaşıyorsak mutlaka bu problemi çözme yoluna gitmeliyiz. Çünkü bu problem arkasından, çürük, dişeti problemleri gibi zamanla altından kalkamayacağımız problemlere sebep olacaktır. Böyle bir problem yaşıyorsak mutlaka en yakın zamanda bir uzmandan yardım almalıyız.

BLOG KATEGORİLERİ
Evde Bakım HemşireliğiHemşire Çalışma AlanlarıHastalıklar ve Hemşirelik YaklaşımlarıManşet HaberlerSağlıklı BakımAktualiteMakale & Sağlık HaberleriDoğal BakımGüncel DuyurularSağlık PersonelleriMesleki BilgilerHemşirelik MevzuatıHemşirelik YayınlarıHemşirelik Eğitimi Veren Okullar