Blog

E-Hemşire.com

Her şey Anne Karnında Belli


Her şey Anne Karnında Belli

Ebeveynlerin çok yakında doğmamış çocuklarının kalıtsal bir hastalığa sahip olup olmadığının, hamile annenin kan örneğinin analiz edilmesiyle belirlenebileceği yeni bir teknik bilim adamları tarafından geliştirdi.


Ebeveynlerin, çok yakında doğmamış çocuklarının kalıtsal hastalık taşıyıp taşımadığını, ABD'li ve Hong Konglu bilim adamları, anne karnındaki bebeğin tüm gen haritasını çıkarmak için noninvaziv (hastaya fiziksel bir zarar verme ihtimali olmayan) tekniğini geliştirmesinin ardından öğrenebileceğini kaydetti.

Çocuğa ait tüm DNA dizilerini Cenin DNA'sı içeren annenin kan örneğini analiz ederek, belirleyebildiklerini belirten bilim adamları, bu buluş ile ayrıca annenin plazmasının, cenine ait tüm genleri oluşturduğunun keşfedildiğini ifade etti.

Daha önce bebeğin DNA'sının sadece bir kısmının annenin kanında olduğu düşünülüyordu. Hong Kong'daki Çin Üniversitesi'nden Profesör Dennis Lo, ''Annenin kanında, DNA'nın yüzde 90'ı kendisine aittir, yüzde 10'u ise bebeğindir.

Ceninin genlerinin yarısı babadan, yarısı annedendir. Bu çalışmadan önce, insanlar sadece tek bir hastalığı görebiliyordu ama artık belirli bir toplumda yaygın olan ve kalıtsal olarak geçen çok sayıda hastalık görüntülenebilecek'' dedi.

Kalıtımla geçen bir kan hastalığı olan beta talasemi nedeniyle doğum öncesinde teşhis gören bir çift üzerinde yapıldığı ve araştırma ekibinin ''Science Translational Medicine'' dergisinde yayınlanan araştırmasında, ceninin, babadan mutasyona uğramış beta talasemi hastalığını ırsi olarak taşıdığının belirlendiği belirtildi.

BLOG KATEGORİLERİ
Evde Bakım HemşireliğiHemşire Çalışma AlanlarıHastalıklar ve Hemşirelik YaklaşımlarıManşet HaberlerSağlıklı BakımAktualiteMakale & Sağlık HaberleriDoğal BakımGüncel DuyurularSağlık PersonelleriMesleki BilgilerHemşirelik MevzuatıHemşirelik YayınlarıHemşirelik Eğitimi Veren Okullar