Blog

E-Hemşire.com

Kayıt Dışı İlaç Sona Eriyor

Bakan Ömer Dinçer, ilaç sektöründeki kayıt dışılığı engellemek için yılbaşından itibaren kademeli olarak Karekod sistemine geçilmeye başlandığını dile getirdi.

Karekod sistemi bulunmayan ilacın Mayıs ayından sonra piyasaya sokulmasına izin verilmeyeceğini belirten bakan Dinçer, 2011 yılından itibaren 'kare kod' sistemi ile kaydedilmeyen hiçbir ilacın satışına izin verilmeyeceğini dile getirdi.

Bakan Ömer Dinçer, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği'nin (ASKON) 6. Olağan Genel Kurul toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Yılbaşından itibaren eczaneler ve ilaç sanayisiyle birlikte kademeli olarak 'Kare Kod' adlı bir sisteme geçildiğini söyleyen Bakan Dinçer, bu sistem sayesinde her ilacın bir kimlik numarasına sahip olacağını dile getirdi.

Sistem sayesinde hem ilaç sektöründeki kayıt dışılığı ve yolsuzluğu hem de vatandaşların sağlık güvencesini teminat altına aldıklarını belirten Dinçer, "Türkiye'de bir tarafı ile ilaç sanayini daha rasyonel bir sisteme oturtmak amacıyla, diğer tarafıyla ilaç sektöründe meydana gelen kayıt dışılığı ve yolsuzluğu önlemek amacıyla bir çaba içerisine girdik.

Bu yapacağımız çaba ya da kare kod uygulaması üçüncü olarak da vatandaşlarımızın ilaç ve tedavi güvenliğini güvencesini sağlama alacak bir uygulama olacaktır. Özetle şu yaptığımız iş Türkiye'de üretilen her ilaç üretildiği andan itibaren bir kimlik numarasına sahip olacak.

Kare kod sistemi bunların hepsini içine alan barkod bilgilerini, üretim seri numaralarını ve üretim tarihini içine alan muhtevaya sahip. Kimlik numarasını alna bir ilaç dışında hiçbir ilaç eczanelerimizde satılmayacak. İlaç sanayinden çıktıktan sonra ilaç depolarına bu kimlik numarasıyla gidecek o kimlik numarasıyla eczanenin rafına konacak ve tüketicinin eline geçecek ve o kimlik numarasıyla bir daha başka hiçbir ilaç satılamayacak." şeklinde konuştu.

Eczacılar ve ilaç sanayicileriyle görüşmelerin sürdüğünü belirten Dinçer, kare kod sistemine geçen eczacılara ilaç ücretlerini bir ay önceden ödeyerek destekte bulunacaklarını aktardı.

Şimdilik kare kod sistemine geçmeyen eczanelere yaptırım uygulamayı düşünmediklerini belirten Dinçer, 'kare kod' sistemi bulunmayan ilaçların piyasaya girişine Mayıs ayından itibaren yasak getireceklerini, önümüzdeki yıldan itibaren de piyasada satışını engelleyeceklerini belirtti.

Bakan Dinçer, sistemin teknik altyapısının da tamamen SGK tarafından Mart ayından itibaren hizmete sokulacağını sözlerine ekledi.

BLOG KATEGORİLERİ
Evde Bakım HemşireliğiHemşire Çalışma AlanlarıHastalıklar ve Hemşirelik YaklaşımlarıManşet HaberlerSağlıklı BakımAktualiteMakale & Sağlık HaberleriDoğal BakımGüncel DuyurularSağlık PersonelleriMesleki BilgilerHemşirelik MevzuatıHemşirelik YayınlarıHemşirelik Eğitimi Veren Okullar