Blog

E-Hemşire.com

Cilt Güzelliğinde Altın Anahtarlar


Hastalıklara karşı savunma gösteren birincil savunma sistemi, cildimizdir. Bu sebeple cildimize daha fazla saygı duymalı ve özen göstermeliyiz.

Vücudumuzun en büyük organı, cildimizdir. Gizli sağlık tehditlerinden onu korumalıyız ki o da iç organlarımızı korusun.İşte cildimizin sağlığı ve güzelliği için uzmanlardan öneriler;

- Cilt temizliğine, her şeyden önce önem verilmesi gerekiyor. Temizleyici köpük, jel, sabun veya losyonlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

- Cilde nem sağlamak, olmazsa olmaz. Gündüz ve gece ayrı ayrı olmak üzere her gün nemlendirici kullanmak gerekiyor.

- Gündüz makyaj yapılmasa bile; gün içinde cilt yüzeyinde biriken hava kirliliği, sigara dumanı ve toz gibi dış etkenler yüzünden geceleri yatmadan önce cildimizi temizlemeliyiz. Çünkü gözenekleri tıkalı bir cilt geceleri nefes alamaz ve kendini yenileyemez.

- Cilt bir kez hassaslaştı mı, ister açık alan ister kapalı mekânda, her zaman tepki gösterir. Dışarıda hava kirliliği ve gaz atıkları cildi tehdit ederken, iş yeri ve evlerde kullanılan klimalarda alerjik reaksiyonları arttırır.

Bunlara ek olarak sigara dumanı ve stres derken cilt nem dengesini kaybedip yaşlanmaya başlıyor. Bu nedenlerden dolayı cilt kuruluğundan şikâyet ediyorsanız haftada bir gün peeling yapın. Böylece cildin yağ dengesi sağlanır.

- Açık ten rengine sahip olan kişiler ve sarışınlar özellikle, bahar ve yaz aylarıyla birlikte cilt kızarmalarına maruz kalırlar. En çok yanak, alt burun ve elmacık kemiklerinde görülen lekelerin renk değişiklikleri baharda polenlerin uçması ile artar.

Cildi aşırı sıcak ve soğuk temastan korumakta fayda var. Uzmanlara göre; hamam, sauna, buhar banyosu ve buz küpleri ile yapılan kürlerden uzak durmalı. Ayrıca kafeinli ve çok sıcak içeceklerde ağırlaştırıcı faktörlerin başında geliyor.

- Ne yazık ki, hormonlar bazen rayından çıkıp hiç olmadık yerlerde ergenlik dönemini tekrar yaşamamıza sebep olabiliyor. Baharda artan sivilceler yaz aylarında da canımızı sıkmaya yetiyor.

Sivilceler aşırı baharatlı yemek ve alkol tüketmek yüzünden de, artabilir. Yağlı ciltler yaz aylarında cildinize özellikle dikkat etmelisiniz.

Sivilce bir yağ bezi ünitesi hastalığı olduğu için yağlı ciltlerde, yağlanma olan bölgelerde görülüyor. Bu sevimsiz durumda cilt temizliği, ciltteki yağın uzaklaştırılmasını sağladığı için faydalıdır.

Sivilcelerinizi yok etmek için son zamanlarda içerisinde kükürtle birlikte zeytinyağı bulunan Nas Med sabunlar geliştirilmiştir.

Zeytinyağı, antiseptik özelliğinden dolayı bakteri ve mantar oluşumunu engelleyebileceği gibi kükürtün irritasyon etkisini de hafifletir.

Zeytinyağı ve Kükürt içeren Nas Med sabunlar sadece eczanelerden temin edilebilir. Bu sabunlar dermatolog uzmanlar tarafından önerilmektedir.

- Cilt sağlığı, kırışıklıkların giderilmesi veya oluşumunun engellenmesinde C vitamini, selenyum, dengeli beslenme, spor ve su çok önemli rol oynar.

Ayrıca araştırmacılara göre ek olarak günlük bir litre su alımıyla deride oluşan olumlu değişiklikler, deriye uygulanan bakım ürünlerinin sağladıklarıyla kıyaslanabilir niteliktedir.

Derinin fizyolojisi ve sağlığı, özellikle deri kuruluğunun önlenmesi için yeterli su alımına özen gösterilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

- Uyku cildin yenilenmesi için önemlidir. İyi bir uyku mutlaka gereklidir. Günlük uyku süresi kişiye ve yaşa bağlı olarak değişmekle birlikte, 6 ila 8 saat arası uyku bir yetişkin için yeterlidir.

Uyku esnasında vücut aktif bir yenilenme sürecine girer. Uyuduğumuz sırada salgılanan melatonin ve büyüme hormonu, cildimiz dâhil tüm vücudumuzun yenilenmesini, tazelenmesini sağlar. Yeterli bir uykudan sonra kendiniz de cildinizin daha güzel göründüğünü fark edersiniz..

BLOG KATEGORİLERİ
Evde Bakım HemşireliğiHemşire Çalışma AlanlarıHastalıklar ve Hemşirelik YaklaşımlarıManşet HaberlerSağlıklı BakımAktualiteMakale & Sağlık HaberleriDoğal BakımGüncel DuyurularSağlık PersonelleriMesleki BilgilerHemşirelik MevzuatıHemşirelik YayınlarıHemşirelik Eğitimi Veren Okullar