Blog

E-Hemşire.com

Evde Diyaliz Devri

Bakanlık ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) gerekli yasal düzenlemeleri yapmasının ardından ülkemizde evde diyaliz dönemi başladı.

Nefroloji Bilim Dalı Ege Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Başçı, uygulamaya ilk defa İzmir'de 4 hastayla başlandığını açıkladı.Uzmanlar tarafından verilen eğitimin ardından hastalar evlerinde kendi başlarına diyalize girebiliyorlar. Özel diyaliz merkezleri evde diyalize girmek isteyen hastalara diyaliz makinesi ile su ve elektrik sistemini ücretsiz olarak kuruyor.

Hastalar evde, diyaliz merkezlerinde verilen haftanın üç günü 4 saat diyaliz yerine üç gün sekiz saat diyaliz yapıyor. Gece uyurken diyalize giren hasta sabah kalkıp işine gidiyor. Evde uzun süreli diyaliz sayesinde hastaların anemi ve kan basıncı problemleri de kalmıyor.

Evde diyaliz uygulamasını başlatan özel bir diyaliz merkezi yetkilileri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Dr. Başçı, Türkiye'de 55 bin hastanın haftanın üç günü diyaliz merkezlerine giderek yaşamlarını sürdürdüklerini söyledi.

BLOG KATEGORİLERİ
Evde Bakım HemşireliğiHemşire Çalışma AlanlarıHastalıklar ve Hemşirelik YaklaşımlarıManşet HaberlerSağlıklı BakımAktualiteMakale & Sağlık HaberleriDoğal BakımGüncel DuyurularSağlık PersonelleriMesleki BilgilerHemşirelik MevzuatıHemşirelik YayınlarıHemşirelik Eğitimi Veren Okullar