Blog

E-Hemşire.com

Kalori, Enerji

Vücuttaki mitokondri sayısını çoğaltmak metabolik hızı artırır. Böylece dinlenme ve uyku halinde daha fazla kalori yakılır.

Araştırmalar kalorileri nasıl yaktığımıza ve bazılarımızın neden yaktığımızdan daha fazlasını depoladığımıza dair bazı ilginç bilgiler ortaya çıkarıyor.

Buna göre mitokondri sayısının artması metabolik gücün artmasına, daha fazla kalori yakılmasına ve kilo vermeye yardımcı oluyor (yaşlanma sürecini tersine döndürmesi de cabası).

Yaşlı ve şişman olmaktan nasıl kaçınacağız?


Cevap bir kelimede yatıyor: mitokondri sayısını artırmak. Bunu başarmak için kahvaltı yapmanın dışında egzersiz, uzun vadeli, sürdürülebilir kilo kaybıyla bağlantılandırılan tek şeydir.

Bu, bedeninizdeki mitokondri sayısını artırmanın ve bedeninizdeki mitokondrinin fonksiyonunu geliştirmenin en iyi yoludur.

Mitokondri

Mitokondri, tükettiğiniz kalorileri oksijenle birleştiren ve bu karışımı bedeninizde her şeyde kullanılan enerjiye çeviren hücrelerin içindeki kısımlardır.

Bir hücrede 200 ila 2 bin ya da daha fazla mitokondri bulunabilir. Kalp, karaciğer ya da kaslar gibi çok çalışan hücrelerde en çok sayıda bulunur.

Bunlar sizi canlı tutmaktan sorumludur. Mitokondrinizin gıda ve oksijeni enerjiye çevirme hızına metabolik hız denir. Bu hız artarsa kalorileri yakmak kolaylaşır ve daha fazla enerjiniz olur.

Daha Fazla Nefes

Spor, bedene giren oksijen miktarını artırır, Bu, metabolik motoru güçlendirir. Nefes alışverişinizi ve kalp hızınızı artıran her şey egzersiz sayılır.

Yürüyüş, jogging, bisiklete binmek, yüzmek ve tenis oynamak sadece birkaç örnektir. İdeal olarak haftada beş kez otuz ila altmış dakika bu tip aerobik egzersiz yapmalısınız.

Hareketli Bir Yaşam


Bunlardan beşini seçin ve bu hafta deneyin.

- Öğle tatilinde yürüyün.
- Araba kullanmayı azaltın.
- TV izlerken mekik çekin.
- Bir köpek edinin ve yürütün.
- Otobüsten bir durak erken inin.
- Arabanızı kendiniz yıkayın.
- Uzağa park edin ve yürüyün.
- Bir arkadaşınızdan sizinle egzersiz yapmasını isteyin.
- Hava kötüyse evde egzersiz yapın.
- Kahve molası yerine yürüyüş yapın.
- Yarım saat çocuklarınızla oynayın.
- Dans edin.
- Alışverişte tempolu yürüyün.
- Yeni fiziksel aktiviteler keşfedin.
- Aktivitelerinizi çeşitlendirin.
- Asansör yerine merdivenleri kullanın.
- E-posta göndermek yerine iş arkadaşınızın masasına kadar gidin.

BLOG KATEGORİLERİ
Evde Bakım HemşireliğiHemşire Çalışma AlanlarıHastalıklar ve Hemşirelik YaklaşımlarıManşet HaberlerSağlıklı BakımAktualiteMakale & Sağlık HaberleriDoğal BakımGüncel DuyurularSağlık PersonelleriMesleki BilgilerHemşirelik MevzuatıHemşirelik YayınlarıHemşirelik Eğitimi Veren Okullar