HEMŞİRE AKLIYLA BAKAR ...

  E-Hemşire
 

YÜREĞİYLE HİSSEDER ...

 

BİLGİSİYLE HAYAT VERİR ...

Türkiye’nin En Büyük
Hemşire Portalına
Hoşgeldiniz
Hemşiremisiniz ?
Hemşiremi arıyorsunuz ?

Doğru adrestesiniz.
ÜYE GİRİŞİ
  Giriş Üye Ol
Hemşire Arıyorum
Yara Ostomi İnkontinans Hemşireliği
E-Bülten
Yeniliklerden herkesten Önce Siz Haberdar Olabilirsiniz...
Ad Soyad
E-Posta
 
Hızlı Arama
|
Yara Ostomi İnkontinans Hemşireliği >> Yara ve Yara Bakımı Font Büyüklüğü

Yara ve Yara Bakımı

Biyolojik, fiziksel ve kimyasal nedenlerle deri ya da mukoz membran bütünlüğünün bozulması, tahrip olması, dokuların kesilmesi sonucu, dokuların fizyolojik özelliklerinin geçici veya tamamen kaybolmasına yara adı verilir.

Cildi ve / veya mukozayı oluşturan yapıların bütünlüğü farklı nedenlerle bozulur. Yaranın farklı etkenlerle oluşması, cildin ya da mukozanın bu etkene olan cevabını da değiştirmektedir. Bu nedenle, yara tedavisi, yarayı oluşturan etkenIerin özelliklerine ve vücudun verdiği tepkilere göre değişir.

Yara iyileşmesi, yaranın oluştuğu andan itibaren başlar ve günler, aylar, hatta yıllarca sürebilir. Yara iyileşmesinin tamamlanması ve hızlandırılması için uygulanacak standart tedavi yöntemleri yoktur.

Yara tedavisinin kendine ait özellikleri vardır. Yaranın türüne, etyolojisine, lokalizasyonuna, doku kaybı miktarına, kontaminasyon durumuna göre yara tedavisi uygulanır.

Yara tedavisinde, yaraya uygun pansuman malzemesinin seçilmesi, yarada iyileşme / kötüleşmenin sık sık izlenmesi önemlidir. Yara iyileşme sürecinde, hasta ve hasta çevresi de çok önemlidir.

Yaralar, görünümüne, oluş nedenine ve patojen mikroorganizma ile kirlenme durumuna göre farklı biçimlerde sınıflandırılabilir. Yara sınıflandırılarak, kolayca değerlendirilebilir, olası riskler önceden fark edilebilir ve önlem alınabilir.

Açık Yaralar

Açık yaralarda, deri ya da mukoz membran zedelenmiştir. Deri eksikliği olduğu için kanama ve enfekte olma riski yüksektir. Deri altındaki dokular açıkta kalacağı ve hava ile temas edeceği için kısa sürede kapatılmaması, yara iyileşmesini geciktirir. Enfeksiyon, doku kuruluğu, ısı kaybı, immün sistem yetmezliği gibi nedenler, özellikle açık yaraların iyileşmesini geciktirir.

Kesik Yaralar (İnsizyonel Yara)


Keskin aletlerle ya da cerrahinin amacına uygun olarak istenilen genişlikte ve büyüklükte açılan yaralardır. Ameliyat yaraları (insizyon) bu gruba girer. Yaranın kenarları düzgündür ve yara temizdir. Derin kesik yaralarda, sinir uçlarının kesilmesi sonucu ağrı ve damarların kesilmesi sonucu kanama görülür.

Laserasyon (Yırtılma) ve Ezik Yaralar


Trafik ve iş kazaları, mermi ya da bomba parçaları ile oluşan yaralardır. Yara kenarlarında kopmalara bağlı düzensizlik, az ya da çok miktarda ezilme görülür. Bu tür yaralar çabuk kontamine olur ve geç iyileşir. İnsizyon yaralarına göre daha geç iyileşir.

Penetrasyon (Delici Yaralar)

Derin doku ve organların kurşun, bıçak, çivi, tornavida vb. delici aletlerle delinmesi sonucu oluşan yaralardır. Deri üzerinden görünen yara, küçük olmasına rağmen, derinliği delici aletin büyüklüğü kadardır. Delici aletin boyu kadar, tüm kas ve kan damarları yırtılmış ya da yaralanmıştır. Penetre yaralar, özellikle tetanos ve gazlı kangrene neden olan anaerobik mikroorganizmalara karşı hassastır.

Avülsiyon Yaralar

Bu tür yaralanmada derinin bir parçası ya iyice kopmuştur ya da küçük bir yerinden bağlı kalmıştır. Kopan dokular genellikle subkutan fasya ile kas arasından ayrılır.

Yanıklar

Bölgesel olarak ısı, ateş, toksik madde ya da radyoaktif ışınlarla karşılaşma sonucu doku hasarına bağlı olarak meydana gelen yaralardır.

Kapalı Yaralar

Kontüzyon (Ezilme, Çürük)


Ucu sivri olmayan aletlerin çarpması, vurulması sonucu deri yüzeyinde meydana gelen yaralardır. Deri bütünlüğü bozulmamıştır. Kan doku arasına girdiği için, yüzeyde belirgin bir kanama görülmez. Kanayan bölgede, damar dışına çıkan hemoglobinin okside olması sonucu mor bir renk (ekimoz) oluşur. Bölgede şişme ve ağrı vardır.

Sıyrık (Abrazyon)

Epidermisin ve dermisin bir bölümünün, sert bir cisimle (tırnak, masa kenarı vb.) sıyrılması ile oluşan yaralardır. Bölgede kızarıklık, ağrı, çok az sızıntı şeklinde kanama görülür. Sinir uçları açıkta kaldığı için ağrılıdır. Çoğunlukla iz bırakmadan, çabuk iyileşen yaralardır.

Hematom

Mekanik bir etken sonucu, deri bü-tünlüğü bozulmadan, kanın damar dışına çıkarak, faysa tabakaları arasında toplanmasıdır. Hematom, deri içinde lokalize kanamadır. Fasya tabakaları arasında toplanan kan, ödem ve etraf dokulara basınç yapabilir. Hematom uygun koşullarda absorbe olur (emilir). Absorbe olmaması durumunda, cerrahi yöntemle açılması gerekir.

Burkulma

Eklem ligamentlerinde ve kapsülünde meydana gelen zedelenmedir.

Kaza Sonucu Açılmış Yaralar

Düşme, çapma gibi kasıtlı olmayan hareketler sonucu oluşan yaralardır. Yemek yaparken eli kesme, oynarken düşme ile oluşan yaralar bu gruba giren yaralardır.

Kasti / Kasıtlı Açılmış Yaralar

Cerrahi işlem nedeni ile açılmış yaralar bu gruba giren yaralardır. Dokular düzgün hat halinde kesilmiş ve yine düzgün olarak kapatılmıştır. Bu tür yaralarda doku kaybı yoktur.

Temiz Yara


Yarada patojen mikroorganizma yoktur. Genellikle cerrahi insizyon yaraları bu gruba örnek verilebilir.

Kontamine Yara

Yarada patojen mikroorganizma vardır. Ancak enfeksiyon belirtileri henüz ortaya çıkmamıştır.

Enfekte Yara

Mikroorganizmalar savunma mekanizmalarını tahrip ederek, yarada kızarıklık, ağrı, akıntı, kötü koku gibi enfeksiyon belirtilerini ortaya çıkarmıştır.

Akut Yara

Zamanında ve uygun şekilde onarım iş-leminin yapılıp anotomik ve fonksiyonel bütünlüğün sağlandığı yaralardır.

Kronik Yara

3 ay içerisinde iyileşmeyen yaralardır. Dokudaki kanlanmanın yetersiz olmasından kaynaklanan yaralardır. Dekibütüs ülserleri, venöz bacak ülserleri bu tür yaralara örnektir.

Yara Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Pansuman öncesi ve sonrası eller mutlaka yıkanmalıdır.
- Yara bakımında eldiven giyilmelidir.
- Açık yara bakımında steril teknik kullanılmalıdır.
- Açık yara bakımı yapılırken önlük giyilmeli ve maske takılmalıdır.
- Kullanılmış pansuman materyali uygun biçimde ortamdan uzaklaştırılmalıdır.
- Enfeksiyon gelişmiş yaralarda, tam / kısmi izolasyon uygulanmalıdır.
- Yaranın çabuk iyileşmesi, fibrin ve kollajen oluşumunu sağlamak için yara bölgesinin hareketi sınırlandırılmalıdır.

Yorumlar
Bu Konu İçin Henüz Yorum Yapılmamış,İlk Yorumu Siz Yapın !
Yorum Ekle
İsim Soyisim
E-Mail
Yorum