HEMŞİRE AKLIYLA BAKAR ...

  E-Hemşire
 

YÜREĞİYLE HİSSEDER ...

 

BİLGİSİYLE HAYAT VERİR ...

Türkiye’nin En Büyük
Hemşire Portalına
Hoşgeldiniz
Hemşiremisiniz ?
Hemşiremi arıyorsunuz ?

Doğru adrestesiniz.
ÜYE GİRİŞİ
  Giriş Üye Ol
Hemşire Arıyorum
Özel Bakım Hemşireliği >> Öz Bakım ve Hemşirelik Font Büyüklüğü

Öz Bakım ve Hemşirelik

Yunanca sağlıklı, sağlıkla ilgili anlamına gelen Hijyen uygulamalarında, temel amaç sağlığın korunması ve sürdürülmesidir.

Öz bakım, bir başkasının yardımı olmadan beslenme, boşaltım, giyim ve temizlik ile ilişkili ihtiyaçlarını karşılayabilme yeteneğidir.

Kişisel hijyen, kişinin sağlığını sürdürmek için yaptığı "öz bakım" uygulamalarını kapsar. Bu aktiviteler, genellikle kişinin günlük olarak sürdürdüğü bağımsız aktivitelerdir.

Kişisel hijyen, hastalıktan korunmak ve vücut temizliğini sürdürmek için kişinin kendisinin sorumluluğunu üstlendiği banyo, ağız temizliği, saç temizliği gibi aktiviteleri içerir.

Hem fiziksel hem de psikolojik iyilik için bu aktivitelerin düzenli ve yeterli olarak yapılması esastır. Kişinin rahatını ve güvenliğini sağlayan hijyen uygulamaları, bireyin inançları, değerleri ve alışkanlıkları doğrultusunda gerçekleştirdiği uygulamalardır.

Bireyin kültür, sosyal, aile, ekonomik ve eğitim durumu bu uygulamaları etkileyen faktörlerdir. Öz bakım ihtiyaçlarının karşılanması için bireye yardım etmek, hemşirelik bakımının temel parçalarından biridir.

Hastalık durumunda birey, hijyen uygulamalarını kendisi gerçekleştiremez, başka birinin yardımına ihtiyaç duyar. Ayrıca, kişi öz bakım ihtiyaçlarını karşılayabilecek güçte olsa bile; bilgi eksikliği nedeni ile gereksinimlerinin farkına varamaz ya da yanlış uygulamalar yapabilir. Bu konuda bilgi ihtiyacı olabilir.

Hijyen uygulamaları ile birey rahatlama / ferahlık hisseder. Aynı zamanda bu uygulamalar, hastanın durumunu değerlendirmek, sağlık durumu ve bilgi düzeyi hakkında veri toplamak için iyi bir fırsattır. Hijyen uygulamaları sırasında, hasta ve bakım verici arasında iletişim kurma fırsatı vardır.

Hemşirelik ve Öz Bakım Uygulamaları

Öz bakım uygulamaları, öğrenilmiş, içinde yaşanılan toplumdan ve çevresel etkenlerden etkilenen uygulamalardır.

Kişiler, gruplar ve kültürler arasında pek çok farklılık vardır. Bu nedenle, her bireyin temizlik anlayışı ve uygulamaları birbirinden farklıdır.

Tüm bireylerin benzer hijyen uygulamalarına ihtiyacı olduğu düşünülemez ya da tüm bireylerin benzer hijyen inançlarının olduğu söylenemez. Çünkü bireysel uygulamalardır ve kültürel farklılıklar içerir.

Öz Bakım Uygulaması Yapılırken

- Bireyin fiziksel, duygusal, bilgi düzeyi, alışkanlıkları, inançları değerlendirilmeli,

- Cilt durumu, beslenme, bireyin ruhsal durumu, fiziksel yetersizliğin derecesi, herhangi bir yara, dren, iV katater varlığı değerlendirilmeli

- Bireyin mümkün olduğu kadar kendi hiyenik bakımına katılması sağlanmalı

- Gizliliğin korunması için gereken önlemler alınmalı

- Bireyin gereksinimi olan sağlık ve hijyen eğitimi verilmelidir.

Yorumlar
Bu Konu İçin Henüz Yorum Yapılmamış,İlk Yorumu Siz Yapın !
Yorum Ekle
İsim Soyisim
E-Mail
Yorum