HEMŞİRE AKLIYLA BAKAR ...

  E-Hemşire
 

YÜREĞİYLE HİSSEDER ...

 

BİLGİSİYLE HAYAT VERİR ...

Türkiye’nin En Büyük
Hemşire Portalına
Hoşgeldiniz
Hemşiremisiniz ?
Hemşiremi arıyorsunuz ?

Doğru adrestesiniz.
ÜYE GİRİŞİ
  Giriş Üye Ol
Hemşire Arıyorum
Hemşire Çalışma Alanları >> Okul Hemşireliği Font Büyüklüğü

Okul Hemşireliği

Okullarda artık sağlık hizmetleriyle ilgilenecek, öğrencilerin ve okul personelinin sağlığının korunması ve geliştirilmesinden sorumlu “okul hemşireleri” görev yapacak.

Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan Hemşirelik Hizmetleri Yönetmelik Taslağı’na göre hemşirelik 32 branşa ayrıldı. Bu branşlar arasında “okul hemşiresi” de yer alıyor. Okul hemşireleri hastane yerine okullarda görev yapacak.

Öğrencilerin ve okul personelinin sağlık hizmetlerinden sorumlu olan okul hemşireleri, Sağlık risklerinin erken tanılanması ve uygun girişimlerin planlanması, gereken önlemlerin alınması ve sağlık birimi malzeme ihtiyaç tespiti konusunda okul idaresiyle koordinasyonu sağlayacak.

Okul hemşiresi okula yeni gelen öğrencilerin sağlık ekibi tarafından değerlendirilmesinden, öğrencilerin 6 aylık periyodik sağlık taramalarının (görme, işitme, ağız-diş sağlığı, büyüme ve gelişme, ruh sağlığı vs. taramaları) planlanmasından, öğrenci ve okul çalışanlarının sağlık kayıtlarının tutulmasından sorumlu olacak.

Hastalanan ve acil müdahale gerektiren öğrenci ve personelin doktor istemiyle tedavisi ve bakımıyla ilgilenecek, değerlendirmeleri hemşire gözlem formuna kaydedecek.

Kronik hastalığı ve alerjileri olan öğrenciler için öğrencinin kendisi, aile ve öğretmenine sağlık danışmanlığı yapacak. Bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde öğrenciler, aileleri ve öğretmenleri arasında koordinasyonu sağlayacak ve sağlık danışmanlığını yürütecek.

Okulda çevre sağlığını ilgilendiren durumları kontrol edecek. Cinsel eğitim ve ruh sağlığı hizmeti verilecek.

Okul hemşiresi öğrencilere doğru sağlık bilgilerinin aktarılması ve olumlu sağlık davranışlarının geliştirilmesi için Sağlık Eğitimi (temizliğin önemi, kazalar ve hastalıklardan korunma, ilkyardım, sigara ve alkolün zararları ve cinsel eğitim vs. gibi) faaliyetlerini yürütecek.

Okulda yürütülen ruh sağlığı çalışmalarının (madde bağımlılığı, yeme bozukluğu, dikkat bozukluğu, öğrenme bozukluğu, depresyon, anksiyete, antisosyal davranış ve saldırganlık vs.) sonucunda sorun saptanan öğrencilerin, öğrenci-öğretmen-aile irtibatını sağlamak ve ilgili durumda sağlık danışmanlığını yapmakla görevli olacak.

Okul kantinleri denetlenecek

Okul kantinin sağlık ve hijyen koşullarına uygun olup olmadığını kontrol edecek olan okul hemşiresi, satılan gıdaların güvenilirliğini de denetleyebilecek.

Okul temizliğini yürüten personele tuvalet temizliği, sınıf temizliği vs. konularında sağlık eğitimlerini planlayacak. Okul mutfağında görev alan personeli kişisel hijyen, mutfak hijyeni ve besinlerin satın alınmaları, saklanmaları, konusunda bilgilendirecek.

Yorumlar
okul hemşireleri atanarak mı, yoksa atanmadan mı çalışırlar.Nasıl müracaat edilir. Bu bilgilere nasıl ulaşırız. [ Hülya Anlıaçık ] 26/11/2010
ben hemşirelik alanında yüksek lisans yaptım, ancak okul hemşireliği içn torpilli olananların alınacağını ve bu alanda eğitimli ve istekli kişilere öncelik verilmeyeceğini düşünüyorum!!!! [ Ayşe Polat ] 02/02/2011
okul hemşiresi olma koşulları ve ne zaman atama yapılacak bu konuda lütfen yardımcı olurmusunuz [ Fatma Kuzu ] 02/02/2011
okul hemşiresi nerden atanarak çalışır nasıl müracaat edilir.şartları nelerdir bu bilgilere nereden ulaşabiliriz.teşekkürler [ şeyme şendil ] 10/03/2011
halen saglık bakanlıgında çalışıyorum.okul hemşireliğine nasıl geçebilirim [ ayşe sarıbaş ] 27/01/2012
Yorum Ekle
İsim Soyisim
E-Mail
Yorum