HEMŞİRE AKLIYLA BAKAR ...

  E-Hemşire
 

YÜREĞİYLE HİSSEDER ...

 

BİLGİSİYLE HAYAT VERİR ...

Türkiye’nin En Büyük
Hemşire Portalına
Hoşgeldiniz
Hemşiremisiniz ?
Hemşiremi arıyorsunuz ?

Doğru adrestesiniz.
ÜYE GİRİŞİ
  Giriş Üye Ol
Hemşire Arıyorum
E-Bülten
Yeniliklerden herkesten Önce Siz Haberdar Olabilirsiniz...
Ad Soyad
E-Posta
 
Hızlı Arama
|
Kanser Hastaları

Kanser Hastaları

Evde Bakım
Gerek teşhis ve tedavi sonrası bakım sürecinde, gerek kronik bir hastalığın takibinde, gerekse herhangi bir sağlık problemi olmaksızın koruyucu sağlık ve tetkik hizmetlerinin verilmesi süreçlerinde, ihtiyaç sahiplerine kendi ortamlarında sağlık bakım hizmetlerinin verilmesine evde bakım denir.Evde bakım hizmetlerinde amaç, günlük yaşam şartlarını en az etkileyerek en doğru tedaviye ulaşmak yolu ile hastalığın ve yetersizliğin etkilerini en aza indirmek ve aynı zamanda hastanın yaşam kalitesini yükseltmektir. Bu hizmet ayrıca Devamı»»
Onkoloji Hemşireliğinde Kanıta Dayalı Semptom Yönetimi
ÖnsözÜlkemizde onkoloji hemşiresi, kanser tarama merkezi, acil bakım ünitesi, yataklı tedavi ünitesi radyoterapi, kemoterapi, hematoloji, kemik iliği transplantasyonu... vs. ve özel dal merkezi gibi pek çok alanda hastalara hizmet vermektedir.Kanserin tanı ve tedavisinde benimsenen multidisipliner ekip yaklaşımının bir parçası olarak farklı görev ve sorumluluklar üstlenmektedir. Sağlıklı bireyleri kanserin önlenmesinde benimsemesi gereken sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve kanser tarama t Devamı»»
Anksiyete Sıklığı
Anksiyete belirtilerinin toplumumuzda görülme sıklığı 10-30 arasında değişmektedir. Anksiyete bozukluğunun genel toplumumuzdaki yaygınlığı 4 dolayındadır ve kadınlarda erkeklere göre iki kat daha fazla görülmektedir.Hastanede yatarak tedavi gören tıbbi hastalarda anksiyete belirtileri görülme oranı 5-20 arasında iken, ayaktan tıbbi hastalarda bu oran 4-14 arasında değişmektedir.Anksiyete belirtileri önceden hastaneye yatışı olan hastalarda, kadınlarda ve erken yaşlarda artmaktadır. Ayrıca kanserli Devamı»»
Ülkemizde Onkoloji Hemşireliği
Hemşirelik okullarında gerek mezuniyet öncesi, gerekse mezuniyet sonrası onkoloji konusunda yeterli eğitim verilmemektedir.Onkoloji hemşireliği konusunda uzmanlaşmış, özellikle klinikte özelleşmiş, uzmanlık veya doktora düzeyinde eğitime sahip eğiticiler bulunmamaktadır.Mezuniyet sonrası eğitim eksikliklerini giderecek sürekli, hizmet içi eğitim programları düzenlenmemektedir.Özellikle klinikte çalışan hemşirelerin eğitim eksikliklerini karşılayacak kısa veveya uzun süreli sertifikaya yönelik Devamı»»
Evde Diyaliz
Birçok kişi her yıl diyalizden hayatını kaybediyor. Bunun önlemini alıp, hem günlük yaşantınıza devam edip hem de evinizde diyalize girebilmeniz mümkün...Evde diyaliz, ülkemizde hemodiyaliz tedavisi gören yaklaşık 55 bin hastayı yakından ilgilendiriyor.Daha uzun ve daha sık diyalize imkn veren hemodiyaliz tedavisi, 1960lı yıllarda ABDde başladı ve o dönemde hastalara haftada üç kez 8-10 saat evde ya da merkezde uygulanır oldu. Uygulama daha sonra Japonya, Yeni Zelanda ve Fransaya da yayıldı Devamı»»
Onkolojide Anksiyete
Günümüzde en önemli ve güncel sorunlardan biri olan kanser, tıbbi-fiziksel bir hastalık olmasının yanında, ruhsal ve psikososyal bileşkeleri yoğun olan bir sorundur.Ölüm korkusu, ağrı ve acı çekeceği düşüncesi, bağımlı kalma sıkıntısı, beden şeklinin bozulması, yeteneklerini kaybetme, kişiler arası ilişkilerde bozulma, rol işlevi kaybı ve ekonomik sorunlar en önemli kaygılardır.Kanser tanı öncesi aşamadan terminal döneme dek, hastalarda ciddi stres yaratan, tüm dengeleri ve uyumu zorlayan bir hastalıktır. Devamı»»
Kanserde Geçirilen Aşamalar
Kanser hastaları tanı öncesi aşamadan terminal döneme kadar çeşitli ve değişik reaksiyonlar geliştirirler.Kanserde Tanı Öncesi AşamaBu aşama sıklıkla en zor aşama olarak tanımlanır. Çünkü belirsizlik, yeni tıbbi terminoloji ve prosedürlerle doludur. Hastalar tanılarını öğrenmeden önce anksiyeteli birkaç hafta geçirebilirler. Bazı hastalar anksiyete ve uyku ilaçları alabilirler. Negatif sonuçtan 6-8 hafta sonra bu durumlar normale döner.Hastaya Yönelik Tanıda Uyu Devamı»»
Rehabilitasyon Hemşireliği
Rehabilitasyon HemşireliğiDeğişik hastalıklarda değişen sağlık koşullarına ve vücut özelliklerine uyum, cilt bakımı, bağırsak ve mesane eğitimi, vücut mekanikleri gibi konularda hemşirelerin bilgilenmeleri gerekir.Rehabilitasyon Uygulaması Gerekli Hastalar- Felçli veya Uzun Süre Yatan Hastalar- Şeker Hastaları- Kalp Hastaları- Akciğer Hastaları- Kanser hastaları- Anormal veya Geliş Devamı»»