HEMŞİRE AKLIYLA BAKAR ...

  E-Hemşire
 

YÜREĞİYLE HİSSEDER ...

 

BİLGİSİYLE HAYAT VERİR ...

Türkiye’nin En Büyük
Hemşire Portalına
Hoşgeldiniz
Hemşiremisiniz ?
Hemşiremi arıyorsunuz ?

Doğru adrestesiniz.
ÜYE GİRİŞİ
  Giriş Üye Ol
Hemşire Arıyorum
E-Bülten
Yeniliklerden herkesten Önce Siz Haberdar Olabilirsiniz...
Ad Soyad
E-Posta
 
Hızlı Arama
|
Dren

Dren

Gürültü ve Sağlığımız
Giderek daha sesli daha gürültülü bir dünyada yaşadığımızın sanırım siz de farkındasınız. Evlerimizde de dışarıda da hoşlanmadığımız hatta bizi rahatsız eden, sağlığımızı etkileyen sesler her geçen gün artıyor.Fransız bilim adamı Robert Koch un bundan tam 100 sene önce Bir gün gelecek insanlar kolera ve veba gibi gürültüye karşı da amansız bir mücadele verecekler. dediği günlere geldiğimize şüphe kalmadı.Bu istenmeyen hatta sağlığımızı etkileyen yüksek sesler modern hayatın getirdiği çevre sorunlarından bi Devamı»»
Cerrahi Ameliyathane Hemşiresi
Ameliyathane Hemşiresi Görev, Yetki Ve Sorumlulukları -Ameliyathanede her vakaya özel ekipman hazırlığı -Hastanın ameliyat izninin kontrolü -Hastanın kimlik dosya kontrolü-Hastanın kişisel eşyalarının güvence altına alınması -Lokal anestezi uygulanan hastanın izlenmesi -Genel anestezi uygulanan hastanın izlenmesi-Hastaya pozisyon verme -Hastanın cilt hazırlığı -Cerrahi el fırçalama -Cerrahi asepsiye uygun giyinme soyunma Devamı»»
Yoğun Bakım Hemşireliği
Çalışma Alanı Yoğun BakımBelirlenen hedef, kural ve düzenlemeler doğrultusunda hemşirelik hizmetlerinin yerine getirilmesini sağlar.Görev, yetki ve sorumlulukları;- Belirlenen hedef, kural ve düzenlemelere uyar uyulmasını sağlar.- Acil durumları saptayarak görevine uygun şekilde girişimde bulunur, kayıt eder, acil müdahale malzemelerinin kullanıma hazır tutulmasını sağlar.- Yoğun bakım ekibi, hasta ve hasta yakınları ile işbir Devamı»»
Yoğun Bakım
Yoğun Bakım Gerektiren Durumlar;- Solunum yetmezlikleri- Kardiyo-vasküler sistem yetmezlikleri- Akut böbrek yetmezlikleri- Akut metabolizma bozuklukları- Politravmalar- Yanıklar- Çeşitli nedenlerle gelişen kanamalar- Gastro-intestinal kanamalar- Postoperatif komplikasyonlar- Kanama-pıhtılaşma bozuklukları- Sıvı-elektrolit ve asit-baz dengesi bozuklukları- Zehirlenmeler- Yenidoğan ve pediatrik aciller- Tetan Devamı»»
Özel Bakım Ve Hemşirelik
Sağlığı koruma, devam ettirme bilimine hijyen denir. Kişisel hijyen; bireylerin sağlıklarını korudukları ve devam ettirdikleri bir bakım olarak tanımlanır. Kişisel hijyen bireye sadece iyi olma duygusunu kazandırmak için değil, aynı zamanda sağlığın devamı için de gereklidir.Sağlık bakım sürecinde kültür, sosyal yapı, aile ve kişilik etkilidir. Özellikle kültür ön plandadır. Kişisel hijyenin gelişmesinde, ailenin rolünün yanında, fiziksel şartlar da önemlidir. Örneğin; banyo yapmayı ailedeki yıkanma alışkanlıkları kadar, sıca Devamı»»
Pansuman
Pansuman, Fransızca yara bakımı anlamına gelen "Pansement" kelimesinden dilimize geçmiştir. Yaraları dış etkenlerden koruyan, serum ve kan gibi sekresyonu emen veya ortamdan uzaklaştıran, kanama bölgesine basınç uygulayan, ilaçların uygulanmasını kolaylaştıran, yaralı bölgenin anatomik pozisyonunu koruyan, aseptik malzeme ile yapılan yardımcı uygulamaya pansuman denir.Pansuman, temiz yaraların enfekte olmasını önler, enfekte olmuş yaraların temizlenmesini sağlar ve yaranın hızla iyileşmesine yardımcı Devamı»»
Basınç Yarası
Dekübitüs Ülseri - Yatak YarasıLatince yatmak anlamına gelen "Decumbere" sözcüğünden türetilmiş olan dekübitüs ülseri, yatak basınç yarası ile eş anlamlı olarak kullanılmaktadır.Bu yaralar yalnızca yatan yatağa bağımlı hastalarda değil, yürüyemeyen tekerlekli iskemle ile dolaşan bireylerde görüldüğü için, basınç yarası terimini kullanmak daha doğru olacaktır.Basınç yarası, yüzeysel ve derin olarak doku bütünlüğünün bozulduğu yumuşak doku nekrozudur. Dokuların uz Devamı»»
Öz Bakım ve Hemşirelik
Yunanca sağlıklı, sağlıkla ilgili anlamına gelen Hijyen uygulamalarında, temel amaç sağlığın korunması ve sürdürülmesidir. Öz bakım, bir başkasının yardımı olmadan beslenme, boşaltım, giyim ve temizlik ile ilişkili ihtiyaçlarını karşılayabilme yeteneğidir.Kişisel hijyen, kişinin sağlığını sürdürmek için yaptığı "öz bakım" uygulamalarını kapsar. Bu aktiviteler, genellikle kişinin günlük olarak sürdürdüğü bağımsız aktivitelerdir.Kişisel hijyen, hastalıktan korunmak ve vücut temizliğini Devamı»»
Özel ve Öz Bakımda Etkili Faktörler
1 - YaşYaş, genellikle bireyin kendi bakımında ne yapabileceğini ve yapabilme kapasitesini belirleyen önemli bir faktördür. Aynı zamanda, bireyin yaşa göre farklılaşan ihtiyaçlarının belirlenmesinde de etkilidir.Bebeklik ve erken çocukluk döneminde, beslenme, giyinme, hijyen ihtiyaçlarının karşılanması konusunda bağımlı yani bir başkasının yardımına ihtiyaç duyarken, büyüdükçe bağımsızlığını kazanır.Ancak, yetişkinlik döneminde, bu ihtiyaçların karşılanmasında bağımlı olmak, ka Devamı»»