HEMŞİRE AKLIYLA BAKAR ...

  E-Hemşire
 

YÜREĞİYLE HİSSEDER ...

 

BİLGİSİYLE HAYAT VERİR ...

Türkiye’nin En Büyük
Hemşire Portalına
Hoşgeldiniz
Hemşiremisiniz ?
Hemşiremi arıyorsunuz ?

Doğru adrestesiniz.
ÜYE GİRİŞİ
  Giriş Üye Ol
Hemşire Arıyorum
E-Bülten
Yeniliklerden herkesten Önce Siz Haberdar Olabilirsiniz...
Ad Soyad
E-Posta
 
Hızlı Arama
|
Besinler

Besinler

Sağlıklı Doğal Yağlar
Sağlıklı olmak için yağ tüketiminden fazlasıyla kaçınmak aslında sağlıksız bir yaşamın kapılarını açıyor. Önemli olan yağları çok iyi tanımak, hangisinin sağlıklı olduğunu bilmek dolayısıyla doğru yağları tüketmek ve ideal dengede almak.Şimdiye kadar bize hep sağlıklı ve uzun yaşamak istiyorsak yağ tüketimini en az seviyede tutmamız öğretildi. Yağlardan ne kadar çok kaçınırsak o kadar iyidir diye bildik. Oysa yaşamak için yağa ihtiyacımız var.İnsan vücudunun günlük enerji tüketimi için yağ almamız gerekiyor. A Devamı»»
Vitamin Kullanımı
VitaminlerVitaminler, birçok fizyolojik olayda anahtar rol üstlenen moleküllerdir. Vitaminler insan vücudu tarafından sentezlenemedikleri için besinlerden sağlanması gerekmektedir.Vitaminlerin isimleri latincede hayat anlamına gelen vita ve nitrojen içeren anlamına gelen amine kelimelerinin birleşiminden türetilmiştir. Aslında günümüzde bilinen bütün vitaminler nitrojen içermez fakat ilk bulunan vitaminler içerdiği için isim bu şekilde kalmıştır.Sağlıklı bireylerde gıdalara Devamı»»
Kalp Krizi
Yeteri kadar oksijen alamayarak, damarlara giden kanın tıkanıklığı sonucu kalbin yetersiz kalmasıyla kalp krizi meydana gelir.Belirtileri;-Göğüste tam olarak yeri belirlenemeyen sıkışma hissi yaratan ağrı.-Göğüs çevresinden sol kol ve çeneye yayılan ağrı.-Hareket ettikçe sıklaşan ağrılar, dinlenirken azalır.-Ağrıyla birilikte terleme, üşüme ve mide bulantısı vardır.-Nefes darlığı yaşanır.Kalp Krizi Riski;-Si Devamı»»
Okul Hemşireliği
Okullarda artık sağlık hizmetleriyle ilgilenecek, öğrencilerin ve okul personelinin sağlığının korunması ve geliştirilmesinden sorumlu okul hemşireleri görev yapacak.Sağlık Bakanlığınca hazırlanan Hemşirelik Hizmetleri Yönetmelik Taslağına göre hemşirelik 32 branşa ayrıldı. Bu branşlar arasında okul hemşiresi de yer alıyor. Okul hemşireleri hastane yerine okullarda görev yapacak.Öğrencilerin ve okul personelinin sağlık hizmetlerinden sorumlu olan okul hemşireleri, Sağlık risklerinin erken tanılanması ve Devamı»»
Mor Patates
Mor patates, Colorado Üniversitesi tarafından bir yerel patates türünden geliştirilerek üretildi.İki yıl süren denemeler arsından Perthshiredaki Albert Bartlett adlı çiftçi tarafından ekimi yapılan mor patates, görünümüne rağmen, genetik yapısı değiştirilmiş bir ürün değil.Mor Majeste diye adlandırılan yeni tür patates çok koyu renkli ve beyaz patateslere kıyasla on kat daha fazla antioksidan ve antosiyanin içeriyor.İlk olarak And Dağlarının yükseklerinde yetişmiş olan patates, binlerce deği Devamı»»
Ağız Hijyeni
Diş çürüklerinin önlenmesinde ve periodontal hastalıkların önlenmesi için ağız hijyeninin sağlanması ve sürdürülmesi gerekir.Ağız Hijyeni;- Dişlerin protezlerin fırçalanması,- Dişlerin diş ipi ile temizlenmesi,- Dişetlerinin uyarılması ve ağzın bol su ile çalkalanmasını uygulamalarını içerir.Diş temizliğinde kullanılan diş fırçası, naylon kıllı, kıllar sık ve orta sertlikte, fır&cce Devamı»»
Hamilelikte Sigara
Hamilelikte SigaraHamilelik sürecinde anne adayının sigarayla aldığı zararlı maddeler, tıpkı yediği besinler gibi göbek kordonu aracılığı ile bebeğe ulaşıyor.Bazı anne adayları ne kadar zararlı olduğu bilinse de hamilelik döneminde sigara içmeye devam ediyor.Sigarada bulunan katran, karbon monoksit, nikotin gibi maddelerin sadece anneye değil, bebeğe de zarar veriyor. Nikotindeki damar büzücü etki, göbek kordonundaki damarlarda da görülmektedir.Bebeğe gi Devamı»»
Sarı Nokta Hastalığı
İleri yaşlarda görme kayıplarının en önemli nedeni olan Sarı Nokta hastalığı Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu, makuladaki ışığa duyarlı hücrelerin yanlış çalışması veya artık çalışamaması durumunda ortaya çıkıyor.Kabak, salatalık, ıspanak, avokado gibi meyve ve sebzeler, mısır gibi sarı bitkiler Sarı Noktanın oluşumunu geciktiriyor.Uzmanlar göz sağlığını korumak ve ileri yaşlarda görme kayıplarına neden olan Sarı Noktayı engellemek için yeterli miktarda lutein ve zeaksantin tüketilmesini öneriyor. Devamı»»
Cildinize Bahar Gelsin
Havaların ısınmasıyla cilt, daha fazla bakıma ihtiyaç duyacak. Sıcak havalarda vücudunuz kendisini dengelemeye yardımcı olmak için en az 11,5 litre ter üretebiliyor. Bu sistemin sağlıklı olması için, cildiniz sürekli yeni cilt hücreleri üretiyor ve dakikada 50 bin eski hücreyi atıyor.Ayrıca, cildiniz mikroplara karşı bir savunma oluşturup organlarınızı da koruyor. Cildiniz dokunma duyunuz için bir kanal görevi görüyor. Ancak, buna rağmen birçok insan cilt bakımına için çok fazla zaman ayırmıyor.Günde birkaç dakika ay Devamı»»
Yaz Aylarında Sağlıklı Gülüşler İçin
Yaz aylarında genellikle daha fazla yiyecek tüketiriz. Mangal partileri, yoğun asitli yiyecekler bu aylar da sıkça tercih ettiğimiz beslenme biçimidir. Fakat bu yiyecekler ağzımızda oldukça kötü bir koku bırakabilir. Diş temizliğimize dikkat etmediğimiz zaman da ağızda bakteriler ürer, plak oluşur ve iltihaplanma başlar. Bu durumda sağlığımız da tehlikeye girmiş olur.Tatil keyfinin daha uzun süreli yaşayabilmek, konuşurken ve gülerken çevremizdeki insanlara daha ferah bir nefes ile yaklaşmayı ve sağlık dişlere sahip olmayı kim ist Devamı»»
Deri ve Deri Bakımı
Deri, insan yaşamı için temel olan pek çok önemli fonksiyona sahip bir organdır. İç dengenin ve biyolojik ortamın sürdürülmesini sağlayan deri olmadan, dış çevre ile uyum sağlamak mümkün değildir.Deri çabuk kirlenen bir organdır. Deri bakımında temel amaç, ölü epitel, yağ, ter gibi artık maddeleri ve kötü kokuları deriden uzaklaştırmaktır. Deri bakımı ve temizliğinin yapılma sıklığı, bireyden bireye ve ortama göre değişiklik gösterir.Ancak geçici ya da devamlı yatağa bağımlı, inkontinansı istemsiz idrar ya da Devamı»»
Apple30 Elma Şırası Sirkesi HakkındaKurtulamadığınız kilolarınıza artık veda etmenizin zamanı gelmedi mi? Tamamen doğal bileşenler içeren ve elma sirkesi ekstresinin arındırıcı özelliği ile birlikte size istediğiniz bedeni sağlıklı bir süreç içerisinde sunan apple30 artık çok daha etkili... Elma sirkesinin mucizevi arındırıcı özelliği ile zayıflamak konusunda kilolarınızı kontrol altına alabilmeniz için bol diyet lifleri ile zenginleştirilen apple30 tüm diyet listelerini alt üst etmeye devam ediyor... Devamı»»
İlk kullanımdan itibaren; fiziksel ve zihinsel enerjinizin arttığını, kaslarınızdaki gelişimi, gücünüzün ve dayanıklılığınızın arttığını, daha kolay zihinsel konsantrasyon sağlayarak verimli bir egzersiz çalışması yaptığınızı fark edeceksiniz.Tüm bu faydalar N.O.Xplodede bir formülde toplanmıştır. Size daha önce hayal edemediğiniz yoğunlukta ve etkinlikte egzersiz yapabilme kapasitesi sağlar. Kendinizi, hayatınızda gerçekleştirebileceğiniz en verimli, enerjik bir antrenmana fiziksel ve zihinsel olarak hazır hissedeceksiniz. Devamı»»
Sporcularda eski dönemlerden beri performansı artırmak için çeşitli gıdalara başvurulmuştur. Et, süt, yağ, pekmez, bal gibi gıdalar ve vitamince zengin besinler bunların aralarında yer alır.Spor esnasında enerji üretimi karbonhidrat ve yağlardan oksijen kullanılarak elde edilse de, oksijen kullanılmadan enerji üretiminde kreatin fosfat depoları kullanılır.Profesyonel sporla uğraşanlarda atletik performansın artırılmasında ve kas güçsüzlüğünde, oksijen kullanılmayan egzersiz sırasında enerji üretimini artırmak amacıyla hem v Devamı»»